chirurg stomatolog

Czym zajmuje się chirurg stomatolog?

Chirurdzy stomatolodzy lub chirurdzy szczękowo-twarzowi to stomatolodzy, którzy specjalizują się w wykonywaniu operacji na zębach, dziąsłach i innych obszarach wokół ust. Zazwyczaj rozumieją, jak wykonywać dodatkowe operacje lub zabiegi w innych dziedzinach specjalistycznych, w tym otolaryngologii, czyli leczeniu uszu, nosa i gardła oraz chirurgii plastycznej, aby zrozumieć, w jaki sposób zabiegi lub stany w różnych częściach twarzy i głowy oddziałują na jamę ustną wgłębienie.

Zadania

Podczas gdy dentyści są lekarzami pierwszego kontaktu odpowiedzialnymi za utrzymanie zdrowia jamy ustnej pacjenta wraz z prostymi zabiegami, chirurdzy jamy ustnej LuxDentica.pl przeprowadzają oceny i procedury dotyczące konkretnych, złożonych problemów i operacji. Na przykład, jeśli pacjent uczestniczy w wypadku samochodowym, który wpływa na ustawienie szczęki, może skontaktować się z chirurgiem stomatologiem, a nie dentystą. Jeśli zamiast tego skontaktują się z dentystą, specjaliści ci mogą udzielić podstawowych wskazówek i skierować pacjentów do określonych chirurgów.

Techniki radzenia sobie z bólem

Dentyści zazwyczaj stosują znieczulenie dla swoich pacjentów, podczas gdy chirurdzy jamy ustnej przechodzą szkolenie zarówno w zakresie znieczulenia, jak i leczenia dożylnego. Daje to pacjentom dodatkowe możliwości, w zależności od ich preferencji i bólu wynikającego z konkretnego zabiegu. Niektórzy dentyści mogą przejść krótkie szkolenie w zakresie leczenia bólu dożylnego, ale wielu ma ograniczone możliwości leczenia bólu, które mogą zaoferować pacjentom.

Środowisko pracy

Dentyści mogą pracować we własnym gabinecie lub w gabinecie należącym do innego dentysty lub specjalisty. Chociaż chirurdzy jamy ustnej mogą pracować w tych samych środowiskach, mogą również pracować dla sieci chirurgii jamy ustnej lub w biurze z innymi specjalistami, którzy mają różne specjalizacje. Niektórzy chirurdzy jamy ustnej, zwani chirurgami wędrownymi, odwiedzają gabinety dentystyczne w celu wykonania zabiegów.

Ortodonta i chirurg

Ci dentyści koncentrują się na ocenie i leczeniu problemów z ustawieniem jamy ustnej i szczęki. Ich głównym celem jest zapewnienie pacjentom prawidłowego ułożenia ciała w celu poprawy zdolności żucia i połykania oraz zapobieganie dodatkowym problemom, takim jak pękanie. Jednym z ich najczęstszych zadań jest zakładanie pacjentom aparatów ortodontycznych lub aparatów retencyjnych.

Ci specjaliści oceniają pacjentów i wykonują operacje na określonych obszarach ciała. Chirurdzy mogą specjalizować się w pewnych obszarach, takich jak mózg, skóra czy serce. Chirurdzy naprawiają urazy, stosują techniki leczenia bólu i poprawiają ogólny stan zdrowia pacjenta.