Maszyna do peletu ze słomy – wytwarzanie ściółki dla zwierząt
Ponieważ słoma ma niski stosunek masy do objętości, rozsądnym jest transportowanie jej na krótkie odległości (~30 km). Do produkcji pelletu zbierana jest słoma z pobliskich gałęzi przemysłu rolniczego. Uprawy z pola o powierzchni 1 hektara, biorąc pod uwagę jego żyzność wynoszącą 4 tony zboża, można przerobić na 1,6 – 2 tony słomy.
Dlaczego słoma się nadaje?
Po przekształceniu w pellet – tak samo jak w przypadku pelletu drzewnego – słoma ponownie nadaje się do transportu na duże odległości. Pellet ma znacznie lepszy stosunek wagi do objętości, ale nie traci funkcji i właściwości. Bardzo ważnym miernikiem jakości słomy jest to, że musi być czysta i wolna od wszelkich chemikaliów. Chociaż nie jest szkodliwy dla zwierząt, w żadnym wypadku nie zaleca się używania go jako paszy. Powodem jest woda deszczowa nasiąknięta słomą na polu – może zawierać pewną ilość rozpuszczonych materiałów.
Chociaż wiele roślin uprawnych (rzepak, jęczmień, pszenżyto, żyto) można z powodzeniem sprasować w pellet, to najcenniejsza jest pszenica. Pszenica ma jasną barwę i dobrą wartość absorpcji. Pellety ze słomy mogą być również wykorzystywane do celów grzewczych. Ważnym czynnikiem jest kocioł – musi być przystosowany do większej ilości popiołu i żużla.
Małe i duże zwierzęta w stajni
Aby zachować wysoką jakość słomy przez cały rok, musi być ona starannie chroniona przed deszczem oraz mieć odpowiednią wentylację. W przeciwnym razie istnieje zagrożenie pleśnią. Przed granulacją słoma jest mierzona pod kątem wilgotności. Tylko słoma o wilgotności < 20% jest przekazywana do linii.
Wyjście z linii pelletów ma średnicę 8mm, pellety mają długość 2-4 cm. Im mocniej są sprasowane, tym kolor ciemniejszy (ze względu na wysoką temperaturę), również pelety mają tendencję do połysku. Zwykłe peletki są matowe, gęstość od 550 do 600 gramów na litr, kolor żółtawy. Wilgotność zawsze wynosi < 15%, zwykle 9-10%. Roczna wydajność pelletu ze słomy to 6000 ton.
W przypadku zastosowania jako ściółka, przeciętne spożycie w stajni o powierzchni 10 m² wynosi około 1300 kg rocznie. Jedna ciężarówka peletu wystarcza na jeden miesiąc dla stajni o powierzchni ~2000 m².
Dla mniejszych zwierząt ściółkowych – kurczaków, królików – oferujemy Granulat. Granulat jest produktem ubocznym peletów ze słomy. Mówiąc najprościej – rozbite kulki. Granulat ma takie same lub lepsze wartości absorpcji jak zwykłe granulki, tyle że jest więcej kawałków i niższy stosunek objętości do masy. Bardziej nadaje się do mniejszych pojemników.