Odtrucie alkoholowe – Wrocław

Jak wygląda terapia? Odtrucie alkoholowe – Wrocław

Zaburzenia związane z używaniem alkoholu (czasami nazywane alkoholizmem) to stan chorobowy. Wiąże się z intensywnym lub częstym piciem alkoholu, nawet jeśli powoduje problemy, stres emocjonalny lub krzywdę fizyczną. Połączenie leków, terapii behawioralnej i wsparcia może pomóc Tobie lub bliskiej osobie odzyskać zdrowie.

Jak leczy się zaburzenia związane z używaniem alkoholu?

Leczenie może obejmować kombinacje, o których można dowiedzieć się wiecej ze strony: https://drogadodomu.info/leczenie-alkoholizmu/. Mogą być to:

 • Terapie behawioralne: Poradnictwo lub terapia rozmowa z usługodawcą opieki zdrowotnej, takim jak psycholog lub doradca zdrowia psychicznego, może nauczyć Cię sposobów zmiany zachowania. Najczęściej stosowane są techniki motywacyjne, poznawczo-behawioralne, awaryjne i 12-etapowe.
 • Leki: Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków zatwierdziła naltrekson i akamprozat do leczenia zaburzeń związanych z używaniem alkoholu. Topiramat i gabapentyna mogą również zmniejszać apetyt u niektórych osób. Starszy lek — disulfiram — jest obecnie stosowany rzadko. Wydaje się, że leki te pomagają zmniejszyć obsesyjne myślenie o alkoholu.
 • Grupy wsparcia: Spotkania grupowe z innymi osobami cierpiącymi na nadużywanie alkoholu mogą pomóc ci zachować trzeźwość. Spotkania Anonimowych Alkoholików (AA) są zazwyczaj bezpłatne i dostępne w większości społeczności.

Zaburzenia związane z używaniem alkoholu to schorzenie związane z częstym lub intensywnym spożywaniem alkoholu. Osoby z zaburzeniami związanymi z używaniem alkoholu nie mogą przestać pić, nawet jeśli powoduje to problemy, niepokój emocjonalny lub fizyczną krzywdę sobie lub innym.

Jak uzależnienie może wpłynąć na człowieka?

 • Uszkodzenie mózgu, w tym demencja.
 • Rozpacz, depresja i samobójstwo.
 • Raki piersi, wątroby, okrężnicy i jamy ustnej.
 • Alkoholowy zespół płodowy (w przypadku narażenia na alkohol przed urodzeniem).
 • Wypadki (takie jak upadki lub oparzenia) i urazy (takie jak złamania lub utonięcie).
 • Problemy z wątrobą, takie jak marskość, zapalenie wątroby i stłuszczenie wątroby.
 • Zaciemnienia, napady, jazdę pod wpływem, a nawet zabójstwo.
 • Częste lub intensywne picie może również prowadzić do problemów osobistych, takich jak kłopoty z pieniędzmi, relacjami osobistymi i pracą.

Zaburzenia związane z używaniem alkoholu to stan chorobowy. Jest to choroba funkcji mózgu i wymaga leczenia medycznego i psychologicznego, aby ją kontrolować. Zaburzenia związane z używaniem alkoholu mogą być łagodne, umiarkowane lub ciężkie. Może rozwijać się szybko lub przez długi czas. Nazywa się to również uzależnieniem od alkoholu, uzależnieniem od alkoholu lub nadużywaniem alkoholu.