Przecinarka precyzyjna

Metalografia – przecinarka precyzyjna

Próbki metalograficzne są zazwyczaj „montowane” przy użyciu żywicy termoutwardzalnej na gorąco. Mocowanie próbki zapewnia bezpieczny, znormalizowany i ergonomiczny sposób trzymania próbki podczas operacji szlifowania i polerowania. Po zamontowaniu próbka jest szlifowana na mokro, aby odsłonić powierzchnię metalu. Próbka jest kolejno szlifowana drobniejszymi i drobniejszymi mediami ściernymi. Po polerowaniu niektóre składniki mikrostrukturalne można zobaczyć pod mikroskopem, w przeciwnym razie mikrostrukturalne składniki próbki są ujawniane za pomocą odpowiedniego wytrawiacza chemicznego lub elektrolitycznego.

Spektroskopia

Spektroskopia i spektrografia to pomiar natężenia promieniowania w funkcji długości fali. Spektralne urządzenia pomiarowe są określane jako spektrometry, spektrofotometry, spektrografy lub analizatory widmowe. Optyczna spektrometria emisyjna (OES) i fluorescencja rentgenowska to najczęściej stosowane techniki analizy metali i próbek stałych. Istotne jest odpowiednie przygotowanie próbki. Próbka musi być reprezentatywna, jednorodna i mieć równą powierzchnię, aby wyeliminować czynniki, które mogą mieć wpływ na wyniki.

Próbka do spektroskopii powierzchni jest przygotowywana różnymi metodami cięcia, szlifowania i polerowania. Do usuwania materiału z powierzchni próbki stosuje się kolejno coraz drobniejsze cząstki ścierne, aż do uzyskania pożądanej jakości powierzchni. Oferuje kompletną linię maszyn do mechanicznego przygotowania próbek do analizy spektroskopowej, aby spełnić różne wymagania dotyczące jakości, wydajności i odtwarzalności.

Petroskopia

Petrografia to badanie pochodzenia, składu, rozmieszczenia i struktury skał. Szczegółowo opisano zawartość minerałów i relacje teksturalne w skale. Szczegółowa analiza minerałów metodą mineralogii optycznej w cienkich przekrojach oraz mikrotekstura i struktura mają kluczowe znaczenie dla zrozumienia pochodzenia skały. Analiza mikrosondą elektronową pojedynczych ziaren oraz analiza chemiczna całej skały za pomocą przyrządów takich jak analizatory absorpcji atomowej i analizatory fluorescencji rentgenowskiej.

Powierzchnia próbki skalnej jest przygotowywana różnymi metodami cięcia, szlifowania i polerowania. Sukcesywnie drobniejsze cząstki ścierne usuwane są z powierzchni próbki, aż do uzyskania pożądanej jakości powierzchni.