Wiązki elektryczne produkcja

Wiązki elektryczne – produkcja kabli i przewodów

Istnieją fundamentalne różnice między przewodami, przewodnikami i kablami, które określają, kiedy i jak są używane. Zrozumienie i jasne wyjaśnienie różnic może ułatwić zaplanowanie instalacji elektrycznej. Aby uniknąć nieporozumień, skupimy się na terminologii związanej z zastosowaniami w branży elektrycznej.

Typy kabli

Próbując zdefiniować kabel, pierwszą rzeczą, o której należy zawsze pamiętać, jest to, że drut jest elementem składowym kabla. Kable to grupy dwóch lub więcej przewodów składających się z drutu skręconego lub pełnego, skręconego, owiniętego lub w inny sposób połączonego ze sobą. Istnieją cztery główne typy kabli:

  1. Kabel typu skrętka: dwa kable skręcone ze sobą. Kable typu skrętka są często stosowane w telekomunikacji, profesjonalnej inżynierii dźwięku, studiach, teatrach i systemach interkomowych.
  2. Kabel wielożyłowy: wiele kabli zgrupowanych razem i odizolowanych od siebie. Izolacja zmniejsza zakłócenia między kablami, co sprawia, że kable wielożyłowe są popularnym wyborem do stosowania w transmisji danych. Działając razem jako kabel w pakiecie Quik-Pull, idealnie nadają się do prowadzenia obwodów oświetleniowych, sterujących i zasilających na rynku OEM i w przemyśle elektrotechnicznym.
  3. Kabel koncentryczny: zbudowany z litego przewodnika wewnętrznego i otaczającego go przewodnika z folii zewnętrznej. Obie warstwy są od siebie izolowane. Kable te są zwykle używane w mediach nadawczych telewizji, radia i innych form komunikacji. Kabel koncentryczny powoli wypada z łask, ponieważ ceny kabli wieloprzewodnikowych / ethernetowych i światłowodów spadły i zwiększyły możliwość przesyłania sygnałów z coraz mniejszą liczbą przerw.
  4. Kabel światłowodowy: grupa przewodów, która zawiera lub jest wykonana w całości z włókien optycznych. Światłowody to cienkie jak włos druty wykonane ze szkła lub tworzywa sztucznego, które mogą przenosić więcej danych szybciej niż kable ze stopów metali. Światłowody to nowa fala transmisji danych i komunikacji, ale nie mogą całkowicie zastąpić kabli miedzianych, ponieważ nie mogą przesyłać energii.

Podsumowując, pamiętaj, że nie można mieć kabla bez przewodników, a przewodniki składają się z pojedynczych żył. Drut może być jednym grubszym pasmem dla drutu pełnego lub drobniejszymi (filamentami), a przewodnik może składać się z pojedynczej żyły drutu lub wielu żył, o ile wiele żył nie jest odizolowanych od siebie. A kabel składa się z więcej niż jednego przewodnika, a każdy przewodnik musi być izolowany od pozostałych.