Historia dzieł sztuki Leonarda da Vinci

Leonardo da Vinci był włoskim malarzem, rysownikiem, inżynierem, architektem i naukowcem. Jego najbardziej znane dzieła to „Mona Lisa” i „Widok miasta włoskiego w środku nocy”. 

Życiorys Leonarda da Vinci 

Leonardo da Vinci urodził się w małym mieście Vinci w Toskanii w 1452 roku. Jako dziecko pokazywał duży talent do sztuki i rysunku. Jego ojciec, Piero da Vinci, był rolnikiem i kupcem, który chciał, żeby jego syn kontynuował jego pracę. Leonardo jednak nie miał ochoty na rolnictwo i wolał spędzać czas na rysowaniu i malowaniu. W wieku 15 lat Leonardo da Vinci zaczął pracować jako uczeń u włoskiego malarza Andrea del Verrocchio w Firenze. Tam nauczył się wielu technik malarskich i rysunkowych. Jego najsłynniejszym dziełem z tego okresu jest „Brygada świętych Piotra i Pawła” znajdująca się w Kościele św. Krzyża we Florencji. W wieku 25 lat Leonardo da Vinci odszedł od Verrocchio i zaczął pracować samodzielnie. W tym czasie stworzył wiele dzieł, które przyniosły mu sławę. Należą do nich m.in. portrety królowej Izabeli i króla Francji oraz „Bitwa pod Anghiari”. 

Dzieła architektoniczne Leonarda da Vinci 

W wieku 50 lat Leonardo da Vinci przeniósł się do Włoch, gdzie pracował dla króla Mediolanu. W tym czasie stworzył wiele dzieł architektonicznych, takich jak projekt mostu dla miasta. W wieku 60 lat Leonardo da Vinci wrócił do Włoch i pracował dla króla Francji. W tym czasie stworzył jedno z jego najbardziej znanych dzieł, „Mona Lisa”. Leonardo da Vinci zmarł w Włoszech w 1519 roku. Pozostawił po sobie wiele dzieł sztuki, które dziś są uznawane za jedne z najważniejszych w historii. „Mona Lisa” to jedno z najbardziej znanych dzieł Leonardo da Vinci. Jest to portret kobiety, której twarz i uśmiech są bardzo tajemnicze. „Mona Lisa” jest obecnie jednym z najbardziej cenionych dzieł sztuki na świecie i znajduje się w Luwrze w Paryżu. 

Najpopularniejsze dzieła Leonarda da Vinci 

„Widok miasta włoskiego w środku nocy” to inne znane dzieło Leonardo da Vinci. Jest to rysunek miasta Firenze, które Leonardo da Vinci widział z okna swojego mieszkania. Rysunek przedstawia miasto w nocy, a na jego tle widnieje Katedra św. Krzyża. „Widok miasta włoskiego w środku nocy” jest obecnie jednym z najbardziej cenionych dzieł Leonardo da Vinci i znajduje się w Galerii Uffizi we Florencji. „Bitwa pod Anghiari” to jedno z najbardziej znanych dzieł Leonardo da Vinci. Jest to obraz przedstawiający bitwę między włoskimi miastami Florencją a Mediolanem. „Bitwa pod Anghiari” była bardzo popularna wśród Włochów w czasach Leonardo da Vinci i była wielokrotnie namalowana przez innych artystów. Dziś jednak oryginalny obraz Leonardo da Vinci nie jest już dostępny publicznie, ponieważ został zniszczony przez zalanego wodą skarbczyka.